The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
С дружни усилия експерти и доброволци събраха 120 чувала с отпадъци
Събиране на отпадъците
Именно с тази задача се заеха повече от 40 доброволци, наставлявани от специалистите на WWF. Ученици, семейства с малки деца, млади хора и дори две кучета се присъединиха към акцията и с дружни усилия събрахме 120 чувала с отпадъци. Те бяха извозени до регламентирано сметище от камион, изпратен за целта от община Стамболийски. Сред най-нетипичните отпадъци, на които се натъкнхаме в процеса на работа, със сигурност попада кутийка с гримове. Заедно с нея нашите доброволци изнесоха обувки, кабели, шишета, автомобилни гуми и всякакви други битови отпадъци.
„Аз съм много впечатлена, развълнувана и трогната от това, че дойдоха толкова хора не само от Стамболийски, но и от Пловдив и София. Отделиха си неделята, за да дарят своя труд. Поведението им показва една дълбока мотивация, сериозно отношение и искрена загриженост към бъдещето на околната среда“, сподели ръководителят на WWF Веселина Кавръкова, която лично участваше в почистването.
„На нашите доброволчески събития винаги идват отговорни хора. От една страна аз вече съм свикнала с този факт, но от друга – винаги много се радвам на техния ентусиазъм. Той ме зарежда с енергия и ми дава сила да продължавам нататък“, коментира Нели Дончева, главен експерт в практика „Гори“ на WWF.
Полагане на първите фиданки
Като награда за добре свършената работа нашите експерти дадоха възможност на доброволците да положат в земята първите фиданки от източен чинар и бряст. Това са „контейнерни“ фиданки, чиито корени се намират в субстрат (пръст). Това им осигурява по-добро прихващане и дава по-голям шанс на растенията. Все още е рано да бъдат засадени фиданките с открита коренова система. Специалистите от WWF следят тяхното развитие и когато листата им опадат – знак, че са навлезли в състояние на покой – ще бъдат транспортирани до мястото за залесяване.
Открит урок по екология
В добавка към това нашите горски експерти, Нели Дончева и Костадин Вълчев, изнесоха на доброволците открит урок по екология. Благодарение на него те научиха, че крайречните гори са изключително ценни, защото укрепват бреговете и ограничават ерозията, поглъщат праха, подобряват качеството на водите, а също и създават местообитания и биокоридори за много редки растения и животни. Въпреки многобройните услуги, които предоставят обаче, крайречните гори са унищожавани от векове с цел освобождаване на територии за пасища, обработваеми земи, изграждане на диги и други съоръжения. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания.
Края на деня посветихме на опознавателна пешеходна разходка край Марица. По време на разходката доброволците се запознаха с характерните за района птици, а също и с типичните крайречни дървесни видове. Специалистите от WWF заведоха своите помощници до местата, откъдето беше събран семенният материал за залесяването и им показаха как ще изглежда някой ден гората, която всички заедно създаваме.
WWF има нужда от вашата подкрепа, за да продължи да пази българската природа!
Всеки, който иска да се включи в инициативата и да допринесе за създаването на нова гора, е добре дошъл!А на онези от вас, които не могат да дойдат на терен, предлагаме бърза и лесна възможност за подкрепа - месечно дарение от 5 лв. с sms абонамент с текст на латиница DMS GORA на 17777 (за всички мобилни оператори).
Дарението може да се направи и онлайн на https://www.spasetedivatapriroda.bg/gora
Благодарим ви от сърце за подкрепата!
© WWF / Яна Андонова
© WWF / Яна Андонова
© WWF / Яна Андонова
© WWF / Яна Андонова