The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
WWF призовава за отделяне на поне 1% от бюджета на ЕС за проекти по природозащитната програма
Както показва средносрочната оценка, програма LIFE е използвана успешно в Европейския съюз като предоставя иновативни екологични решения за редица проблеми на индустрията. Тя играе важна роля не само в защитата на биоразнообразието, но и в създаването на нови работни места, както и в ускоряването на европейската икономика. Статистиката сочи, че в периода между 2009-а и 2015-а година програма LIFE е отворила приблизително 75 000 работни места на територията на ЕС.
Законодателното предложението на Комисията за програма LIFE включва също и увеличаване на нейното финансиране. Въпреки това, то остава твърдо под бюджета, за който настояват WWF и още над 200 организации. Според нас предвидените средства са крайно недостатъчни за да се справим с негативните последици от измененията в климата и влошаването на състоянието на околната среда.
Освен това предложението съдържа и редица неясноти във връзка с разширяването на достъпа до грантове за представители на гражданското общество за сметка на публичния сектор.
По тези причини WWF призовава държавите-членки да разгледат следните препоръки:
1. Нека да заделим поне 1% от бюджета на Европейския съюз за програма LIFE. По-конкретно това би представлявало едва по 1 евроцент на ден за всеки гражданин на Общността.
2. Нека да инвестираме в опазването на природата и биоразнообразието, отделяйки поне 50% от средствата по програма LIFE за този тип проекти.
3. Нека да приближим програмата до гражданите чрез осигуряване на по-широк достъп до средства, предназначени за природозащитни проекти. Поне 50% от предвидените средства трябва да достигат до гражданския сектор.
Друга водеща тема, която ще бъде засегната на форума, е свързана с реформирането на Общата Селскостопанска политика след 2020-а година и превръщането ѝ в справедлива, ефективна и устойчива такава. Това е една от ключовите цели за прехода към устойчиво земеделие в Европа. Настоящата политика в сектора допринася за увеличаване натиска върху околната среда и климата, изчерпването на природните ресурси и замърсяването на реките и езерата. Това пряко подкопава ангажиментите на Европейския съюз за поддържане на биоразнообразието иза опазване на сладководните басейни.
Министрите ще обсъдят и въпроса за ограничаване на пластмасовите продукти за еднократна употреба. Предложението включва мерки за забрана на пластмасови продукти за еднократна употреба, като приборите и сламките от пластмаса, както и за повишаване обществената осведоменост за тяхното негативно въздействие върху океаните. Темата е от съществено значение, тъй като по данни на WWF повече от 250 килограма пластмасови отпадъци се изливат в Световния океан всяка секунда!
© EU