The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
С част от събраните средства ще бъде сформиран Спасителен мечешки отряд за спешни случаи
„Кафявата мечка е включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България. Тя е вписана и в Приоритетния списък с видове и Стриктно защитени видове към Закона за биологичното разнообразие, а незаконното ѝ убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс“, каза изпълнителният директор на WWF България Веселина Кавръкова. „Но това, уви, се оказва недостатъчно. Откроява се нуждата от по-добро прилагане на законодателството, по-добро местно управление и насочване на повече човешки капацитет, както и от по-добро разбиране на значението на биологичното разнообразие и дивата природа.“
Една от основните идентифицирани заплахи за кафявата мечка в България е бракониерството – всяка година около 100 мечки стават жертва на бракониерство. Сред ключовите фактори за това е конфликтът между човека и мечката.
„Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за мечките“, коментира експертът по мечките във WWF Костадин Вълчев. „Веднъж загубили страха си от човека и започнали да нанасят повече щети, мечките биват класифицирани като „проблемни“. Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство.“
Какво планира WWF?
WWF работи по създаването на експертна програма за стабилизиране популациите на мечките. Тя включва провеждането на задълбочено проучване на заплахите, пред които е изправен видът, както и предприемането на спешни мерки за превенция на конфликта между хора и мечки. Ключов момент в програмата е също и създаването на Спасителен мечешки отряд, който ще премества мечки, навлезли в населени места и ще спасява пострадали екземпляри. За осъществяването на тези дейности WWF ще работи рамо до рамо с експертите от Сдружение за дива природа “Балкани” и ще разчита на техния дългогодишен опит в опазването на мечките.
Всеки може да се присъедини към инициативата и да помогне за опазването на този застрашен вид, като посети специалната страница на WWF wwf.bg/koleda и стане закрилник на мече.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР, БНР-Бургас, БНР-Видин, ClubZ.bg, в. „Дневник“, OFFNews.bg, Под Тепето, агенция „Фокус“ и телевизия „Туризъм“.
© WWF