The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Дебатът ще се състои на 13 юни във Военния клуб в София.
Дебатът ще се състои на 13 юни 2023 в зала „Музикална“ на Централен военен клуб-София, от 15.00 до 17.00 часа.
- Темите, които ще бъдат обсъдени, са:
- Въведение: Наказателната процедура срещу България на Европейската комисия за неприлагане на Директивата за ВЕИ;
- Приоритетни зони за развитие на ВЕИ - зелена енергия без вреда за природата;
- Улесняване на гражданите при инсталиране на ВЕИ мощности, коопериране за производство и продажба на енергия от ВЕИ;
- Национална климатична цел за България – климатична неутралност към 2050 г. (представяне)
Годините между 2015 и 2022 са осемте с най-висока средна глобална температура, откакто в света се извършват метеорологични измервания. Вероятността да надхвърлим прага от 1.5°С, заложен в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., е все по-голяма, а с това значително нарастват и рисковете, свързани с климатичните промени. Екстремното време вече нанася огромни материални щети, а безводието е все по-често предизвикателство пред бита, индустрията и дори енергетиката в много европейски държави, включително в България. Въпреки това нивата на въглеродните емисии не спират да растат, а причина за това продължава да бъде начинът ни на живот, силно обвързан с изгарянето на изкопаеми горива.
Дълбоките процеси по ограничаване на емисиите (декарбонизация), които стартираха в Европа, вече дават предимства за икономиките на много държави. Налице са огромни възможности и пред България – за бърза модернизация на икономиката, за енергийна независимост, децентрализация на енергетиката, за справедлив енергиен преход, за по-чисти градове и в крайна сметка – за по-висок стандарт и качествен живот на хората у нас.
Ще успее ли страната ни да се възползва от възможностите и да минимизира рисковете от тези глобални процеси или ще се окаже в коренно променена среда, без да е подготвена за нея? Ще осъвремени ли навреме законодателството си или ще се превърне в обект на наказателни процедури? Ще си постави ли дългосрочна национална цел за климатична неутралност, и ефективна и прозрачна рамка на развитие и изпълнение на климатичните политики, специфични за нашите географски условия - както по отношение на смекчаването на последствията за гражданите и природата, така и на адаптация съм вече настъпващите промени в климата на страната?
Ще заложи ли на все по-евтината енергия от ВЕИ или ще продължи да е обвързана със стари, но все по-скъпи - и едновременно замърсяващи околната среда, технологии? Ще се опитва ли безуспешно, но упорито да бъде енергиен център на Балканите или ще разчита на все по-евтиното електричество от ВЕИ, но произведено в съседните държави, които вече ударно инвестираха в тази посока? Ще работи ли за национална сигурност, като повиши енергийната си независимост чрез ВЕИ, или ще зависи изцяло от вносни горива и все по-неизгодните въглища?
Това са част от въпросите, към които промените в ЗЕВИ и ЗОИК имат отношение и които ще разискваме по време на срещата. Очакваме конструктивното Ви участие и дебат, насочен към дефиниране на работещи решения и предложения.
Регистрация до 10 юни онлайн ТУК.
В събитието са поканени всички членове на парламентарните комисии по околна среда и води и по енергетика, както и ресорните министерства.
За контакт:
Вера Стаевска
Ръководител екип „Зелени закони“
+359885989593
©