Какво би искал/а да потърсиш?

FAQ
© FSC

Тук отговаряме на често задаваните въпроси, свързани с FSC и горската сертификация.

По-скъпи ли са FSC продуктите?

Цената на FSC продуктите не е по-висока от тази на другите продукти, но пък купувайки ги, ние даваме нашата лепта за опазване на природата и горите. И допринасяме за по-осъзнато консуматорство.

Колко са горските стопанства в България, сертифицирани по FSC?

Площта на сертифицираните гори непрекъснато се променя, като днес възлиза на над 60% от горите в България. По последни данни над 419 компании, работещи у нас, следват изискванията на сертификата за отговорното ползване на горските ресурси. Сертифицираните стопанства се проверяват от независим орган най-малко веднъж годишно и в случай на големи нарушения сертификатът им се отнема.

Най-актуална информация за сертифицираните територии и фирми/собственици на гори може да се получи от страницата на FSC: https://connect.fsc.org/impact/facts-figures

Какво прави WWF в помощ на FSC сертификацията?

FSC стандартът в България беше одобрен и влезе в сила през 2017 г. след координиране и съдействие от страна на екипа ни. През юни 2024 г. приключи и ревизията на стандарта, по която работихме 3 години. 

Работата ни в помощ на FSC сертификацията на българските гори включва и практически обучения за горски служители, консултации, участие в FSC одити, създаване и популяризиране на информационни материали по темата и други.

Защо има продукти с различни етикети FSC?

Съществуват 3 вида етикети FSC: FSC 100%, FSC Recycled и FSC Mix.

Първият показва, че всички използвани материали идват от отговорно управлявани гори, сертифицирани от FSC. Продуктите с етикет FSC 100% допринасят най-пряко за нашата мисия да осигурим процъфтяващи гори за всички, завинаги.

Вторият показва, че продуктът е изработен от 100% рециклирани материали. По този начин ценните горски ресурси се оползотворяват максимално и натискът за изсичане на повече дървета намалява.

Последният показва, че продуктът е изработен от смес от материали от гори, сертифицирани от FSC, рециклирани материали и/или дървесина, контролирана от FSC. Въпреки че контролираната дървесина не идва от FSC-сертифицирани гори, тя намалява риска материалът да произхожда от неприемливи източници.

Какви продукти има с FSC сертификат и къде да ги открием?

FSC продукти можем да открием навсякъде около нас – от книжарницата през бакалията, чак до супермаркета, до детските и специализираните магазини. Примери за такива са: тоалетна хартия и салфетки, офисна хартия, мебели, кухненски прибори, книги, хартиени опаковки, козметика, корк, продукти от каучук, детски играчки, тетрадки, дори ядки. 
Ако се огледаме, лесно бихме могли да разпознаем емблематичното лого върху тях.

Има и други горски сертификати - защо да изберем точно FSC?

WWF подкрепя FSC сертификата, защото:

  • Обръща специално внимание и на екологичните, и на социалните аспекти;
  • Има строги механизми за контрол;
  • Включва трета страна, гарантираща независим контрол по прилагането на горските стандарти; 
  • Предоставя възможност за широко участие на икономически, екологични и социални заинтересовани страни;
  • Основава се на общовалидни за цял свят принципи и критерии;
  • Има прозрачност.

Какво е необходимо за издаването на FSC сертификат?

За да има FSC продукти, трябва да има сертифицирани гори. За да се сертифицират, горите трябва да отговарят на 10 принципа и редица критерии, общовалидни за цял свят, както и на редица индикатори, специфични за определения район или държава.

Колко вида FSC сертификати за устойчиво управление на горите има?

Има 2 вида FSC сертификати.

Първият се нарича FSC FM (Forest Management). Той се издава за отговорно стопанисвани гори.

Вторият е FSC CoC (Chain of custody), който проследява произхода на дървесина от сертифицирана гора до крайния продукт, който идва до потребителя под формата на тетрадка, книга, молив или друго.

В колко страни работи FSC сертификатът?

FSC сертификатът оперира в 89 държави по целия свят. Този сертификат е един от най-разпространените и признати международни стандарти за устойчиво управление на горите и се използва в много различни региони за сертифициране на гори, както и за проследяване на продукцията на дървесни продукти и хартия по веригата на доставки.

Всички гори ли могат да се сертифицират - и частни, и общински?

Всички гори могат да бъдат сертифицирани, стига да покриват изискванията на FSC. В България са сертифицирани предимно държавни гори, като за момента интересът на общинските и частните собственици е слаб. 

FSC рубрика