The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
WWF с шест ключови съвета как да допринесем за по-чист въздух около нас
WWF предлага няколко лесни съвета за това как хем да се отопляваме ефективно, хем да пазим въздуха около нас:
Първо. Вместо да палим огън по традиционния начин като поставяме подпалките под дървата, трябва да поставяме първо дървата, а върху тях подпалките. Така огънят ще гори отгоре надолу, което ще осигури достатъчно кислород и топлина за пълното изгаряне.
Второ. Хубаво е да се въздържаме от употреба на сурови дърва. Те съдържат висока влажност, затова горят трудно и пушат много. При правилно съхранение след една година дървата ще изсъхнат и ще съдържат под 30% влажност като при горене ще отделят почти два пъти повече енергия и значително по-малко фини прахови частици. За да изсъхнат добре, дървата трябва да са нарязани, да са предпазени от дъжд, да не докосват земята и да се проветряват.
Трето. Нека не използваме третирана дървесина. При горене тя отделя полициклични ароматни хидрокарбони, смятани за причинители на няколко вида рак, както и летливи органични съединения, свързани с респираторни заболявания и алергии.
Четвърто. Задължително за безопасността е почистването на комина поне веднъж годишно. Ако не го правим, това може да предизвика опасни замърсявания вътре в дома.
Пето. От ключово значение също е и печката в дома ни. При старите печки, които се използват за отопление и готвене, едва 20% от енергията се превръща в топлина. При съвременните инсталации ефективността може да достигне 90%. Това означава, че за отоплението ще са необходими много по-малко дърва и съответно ще има много по-малко замърсяване.
Шесто. И не на последно място – важна стъпка, която ще повиши ефективността и ще намали разходите за отопление, е изолацията на дома.
Седмо. Използвай дъб, бреза, бук или череша за отопление – те са най-чисти от смола и сок, горят по-бавно и съответно - спестяват енергия.
Осмо. Купувай дърва, само със сертифициран произход.
За да бъдеш сигурен, изисквай оригинала на превозния билет, провери достоверността му на http://tickets.iag.bg/ (на този адрес можеш да въведеш и регистрационния номер на камиона) и се увери в наличието на контролна горска марка, производствена или общинска марка върху дървесината.
Следвайки съветите на WWF, ще можем да се радваме както на качествена топлина вкъщи, така и на чист въздух. А и ще знаем, че сме предприели малка, но ключова стъпка в борбата срещу климатичните промени.
-----------------
Проектът е финансиран от програма Европейска инициатива за климата (EUKI). EUKI е финансов инструмент на Федералното министерство на околната среда, опазването на природата и ядрената безопасност на Федерална република Германия (BMU). Основна цел на EUKI е да поощрява сътрудничеството по темата за климата в рамките на ЕС с цел смекчаване на последиците от емисиите парникови газове. Това се осъществява чрез засилване на трансграничния диалог и сътрудничество, както и чрез обмяна на знания и опит.
© WWF
© EUKI
© Federal Ministry of Environment of Germany
© WWF
© WWF
© WWF
© WWF