The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Незаконният дърводобив в България е между 1/4 и 1/3 от размера на официално добитата дървесина, което формира сенчест бизнес за над 100 милиона лева годишно. Освен че ощетяват държавния бюджет, незаконните сечи лишават дългосрочно цели райони от гора и от питейна вода.
Всеки може да даде своя принос, за да опазим безценните български гори от посегателства. Подготвихме кратки инструкции как да проверим дали наистина сечта, на която сме свидетели, е незаконна.
Потърси табела, обозначаваща сечище
Усъмниш ли се, че сечта, на която си попаднал, е незаконна, потърси табелата, която я обозначава. Тя информира за територията, в която се извършва добивът на дървесина. Показва също собствеността на гората, разрешението за сеч, датата на издаване и изпълнителя.
Табелата най-често изглежда по начина, показан на снимката - временна, на лист хартия, защитена с подръчни средства от атмосферни влияния.
Съотношението на маркираните за сеч дървета спрямо общия брой дървета в гората е важен индикатор за незаконна сеч. В младата гора покритието на короните на дърветата не трябва да пада под 70%, като дърветата се отсичат равномерно.
Как да различим законна от незаконна сеч?
Ако на единица площ (например 1000 m2) са отсечени всеки 5 от 10 дървета, може да се предположи, че има нарушение (освен ако не са отсечени предимно най-тънките дървета).
• дърветата най-често са маркирани 1 година преди започване на дърводобива;
• марката обикновено се поставя на 2 места: на височина около 130 см от ствола на дървото, както и в основата му, за да остане видима и след отсичането му;
• марката, която е в в основата на дървото, е шестоъгълен печат, съдържащ уникален номер на горска марка; тя може да е в син, зелен или черен цвят, но се срещат и такива в оранжево, жълто или розово.
Незаконно отсечените дървета най-често са маркирани с фалшива марка или спрей:
Това се разпознава ясно спрямо шестостенния отпечатък на законно отсечените дървета.
ВАЖНО: ако видиш червена марка върху отсечен дънер, то това е контролна горска марка и означава, че горските служители са констатирали това дърво като незаконно отсечено. В този случай не е нужно сигнализиране.
Намери локацията си с помощта на картата на старите гори на WWF: http://gis.wwf.bg/mobilz. Така получаваш данните за гората, в която се намираш: номер, площ, дървесен вид, възраст и запас.
Задължителни стъпки преди подаване на сигнал за незаконна сеч:
Направи проверка в регистъра на ИАГ (http://iag.bg) за позволително за сеч по номера на гората. Разрешителното в регистъра трябва да е с дата, обем, изпълнител и дървесен вид.
Подаването на сигнали е начин да противодействаме на престъпленията срещу дивата природа. Има нужда от повече активни граждани, които сигнализират за незаконни действия и нередности.
При съмнение за незаконна сеч и нарушение в горите подай сигнал на:
• Регионалната дирекция по горите (РДГ);
• Изпълнителна агенция по горите.
Можеш да подадеш сигнал и през специално създаденото от нас мобилно приложение „Спаси гората“.
С негова помощ вече всеки има какво да направи, ако стане свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората.
Приложението може да бъде изтеглено безплатно от Google Play, като в момента е налично само за Android.